środa, 12 sierpnia 2015

Co to jest SPF? czyli wszystko o filtrach przeciwsłonecznych

Hejka kochane! :*

Z racji tego, że mamy lato, a ja jestem w trakcie wakacji, mam nieco więcej czasu na prowadzenie bloga i stąd pojawia się dzisiaj dodatkowy post. Myślę, że zwłaszcza w okresie letnim jaki teraz mamy przyda się on wszystkim miłośniczkom opalania, ale także tym, którzy nie do końca wiedzą co z czym się je w kwestii filtrów UV.
Jeśli jesteście ciekawi co dzieje się u mnie w wakacje to zapraszam na kanał na YouTube gdzie dzisiaj pojawił się nowy wakacyjny vlog :)Ale teraz przejdźmy już do rzeczy :)

Jakie promieniowanie jest szkodliwe dla naszej skóry?
Promieniowanie słoneczne (UV) możemy podzielić na UVA, UVB oraz UVC.
UVA głęboko penetruje skórę, uszkadza DNA komórek, białka i jest także odpowiedzialne za starzenie się skóry.
UVB penetruje skórę, a dokładnie naskórek uszkadzając DNA i białka, a także jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne (opalenizna niestety wiąże się z uszkodzeniem białek w naskórku oraz DNA komórek, jest to reakcja obronna organizmu na promieniowanie UV).
UVC jest praktycznie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową naszej planety.

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?
Występują dwa rdzaje filtrów przeciwsłonecznych, a każdy z nich chroni naszą skórę w nieco inny sposób.
Filtry chemiczne, które pochłaniają, rozpraszają lub odbijają szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Do substancji czynnych wchodzących w skład takich filtrów należą m.in.: kwas para-aminobenzoesowy (PABA), cynoksan, dioksybenzon, salicylan ortylu, salicylam trolaminy więc to ich szukajcie w składzie jeśli chcecie stosować filtr takiego rodzaju.
Filtry fizyczne są to substancje pochodzenia mineralnego, których zadaniem jest odbijanie promieni UV. Substancjami czynnymi, których nalezy szukać w składzie filtrów są m.in.: tlenek tytanu, tlenek cynku, tlenki żelaza.
Często zdaża się i tak, że filtry, które kupujemy zawierają mieszankę filtrów chemicznych i fizycznych.

Co to jest SPF?
Wybierając kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym zazwyczaj kierujemy się liczbą podaną na opakowaniu znajdującą się przy oznaczeniu SPF. Co to jednak oznacza? Nie jest prawdą, że SPF 30 chroni nas dwa razy bardziej niż SPF 15, albo jeśli nałożymy dwa razy na siebie SPF 20 to liczy się to jako SPF 40, a także, że każdy powinien stosować średnie SPF 30. Dla każdego faktor ten jest inny, ponieważ każdy opala się w innym tempie i po innym czasie dochodzi u niego do poparzenia słonecznego. Faktor ten należy dobierać indywidualnie do potrzeb oraz pory roku (nie zapominajmy, że ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy stosować cały rok).
SPF (sun protection factor) jest to (wg wikipedii) stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenia podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie bez stosowania filtra. Brzmi strasznie? Już przekładam to na nasz język :) Weźmy np. SPF 30. Jeśli opalamy się bez żadnego filtra to po "x" czasie dojdzie do oparzenia skóry. Przy opalaniu się z filtrem mającym SPF 30 do oparzenia także dojdzie, ale po 30-tokronie dłuższym czasie czyli "30x". Podsumowując, liczba SPF określa ilukrotnie wydłuża się czas opalania skóry bez narażenia na oparzenie.


Mam nadzieję, że nieco Wam przybliżyłam "sekrety" kremów i olejków do opalania z różnym faktorem SPF i teraz będziecie mogły iść na przedwakacyjne zakupy i ze świadomością wybrać idealny dla siebie filtr przeciwsłoneczny.

Buziaki! :*Spodobało Ci się? Zapraszam do obserwowania bloga, subskrybowania kanału na YouTube i polubienia strony na facebooku Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz! Na wszystkie staram się odpisywać i zaglądać na Wasze blogi.
Buziaki! :*