sobota, 3 stycznia 2015

CELLULIT-co to jest, dlaczego go mamy, jak powstaje?

Hej!


Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o niezbyt miłej rzeczy, jaką jest cellulit. Ma go niestety większość z nas, w różnym natężeniu ale jednak. Dlaczego to paskudztwo pojawia się na naszych udach, pośladkach, brzuchu? Postaram się Wam na to odpowiedzieć.

CO TO JEST CELLULIT
Jest to obrzękowo-zwyrodnieniowo-stwardnieniowa zmiana tkanki podskórnej objawiający się nieestetycznymi defektami. Powstają one w wyniku powiększenia i nierównomiernego rozmieszczenia przerośniętych komórek tłuszczowych, produktów przemiany materii i wody.
Najczęściej pojawia się u kobiet, jednak spokojnie, niektórzy Panowie też zmagają się  tym problemem.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA CELLULITU
Jest ich kilka. U każdego za cellulit może odpowiadać kilka z nich lub jedna konkretna. Są to:
-zła dieta
-defekt hormonalny
-defekt neurowegetatywny
-defekt krążeniowy
-defekt receptorów adipocytarnych
Brzmi kosmicznie i nienormalnie? Spokojnie, zaraz wszystko po kolei Wam wyjaśnię :)

ZŁA DIETA
Produkty takie jak cukier, białe pieczywo, tłuszcz (spożywane w nadmiarze) tworzą środowisko do rozwoju bakterii produkujących toksyny. Toksyny te następnie kumulują się w tkance tłuszczowej. Należy więc unikać nadmiaru cukru, białego pieczywa, alkoholu, kawy, tłuszczu i zastąpić je np. pełnoziarnistymi produktami, chlebem razowym, warzywami.

DEFEKT HORMONALNY
Organizm każdej z nas produkuje hormony zwane estrogenami. Są to hormony płciowe, które odpowiadają za powstawanie żeńskich cech płciowych. Estrogen jednak działa na fibroblasty, które są odpowiedzialne za syntezę kolagenu (białka nadającego skórze elastyczność). Fibroblasty natomiast oddziałują na enzymy rozbijające kolagen. To powoduje rozbicie kolagenu, który otacza tkankę tłuszczową. Konsekwencją jest rozprzestrzenienie się uwodnionej tkanki tłuszczowej, mnożenie się jej i powstanie cellulitu.

DEFEKT NEUROWEGETATYWNY
Osoby z cellulitem cechują się nadmierną aktywacją, depresją i niepokojem, a to wpływa negatywnie na gospodarkę tłuszczową. W tej sytuacji adrenalina (hormon stresu) powoduje zmniejszenie lipolizy adipocytów (trawienia tłuszczu) w rejonie pasa biodrowego, a tym samym zwiększone odkładanie się zapasów tłuszczu w tych rejonach.

DEFEKT KRĄŻENIOWY
Obejmuje on obrzęki żylne, limfatyczne i tkanki tłuszczowej, a także niewydolność żylno-limfatyczną. Te rzeczy mogą prowadzić do pojawienia się cellulitu.

DEFEKT RECEPTORÓW ADIPOCYTARNYCH
W naszym organizmie występują dwa typy takich receptorów: alfa i beta. Alfa zmniejszają lipolizę, czyli spalanie tkanki tłuszczowej. Beta natomiast wzmagają lipolizę. Osoby, u których więcej jest receptorów alfa są bardziej podatne na powstawanie cellulitu. Np. wzrost masy tłuszczowej zwiększa odpowiedź receptorów alfa. Im większa masa ciała tym mniejsza szanse na ustąpienie cellulitu.

Taki to niestety nasz los, jak widzicie nie zawsze powstawanie cellulitu jest zależne od nas i nie da się go w 100% kontrolować. Ale jednak na pewnym stopniu można zapobiegać do czego Was namawiam.

Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam Wam problem z jakim zmagamy się my, kobiety :)
Wkrótce ukaże się post o sposobach walki z cellulitem, już zapraszam :)


Zapraszam Was na ROZDANIE , które organizuję :)

Spodobało Ci się? Zapraszam do obserwowania bloga, subskrybowania kanału na YouTube i polubienia strony na facebooku Pozdrawiam!

12 komentarzy:

  1. Hej. Wartosciowy wpis. A z cellulitem ciężko wygrać nawet jak się czlowiek stara. Nie ma szans wyeliminować wszystkich czynników powstawania cellulitu. Dlatego mimo starań wraca. Na szczęście sa sposoby by chociaż zmniejszyć jego widoczność. Moim zdaniem najskuteczniejsze są body wrapping i banki chinskie. Pomagają. A na koniec zapraszał na jeden z moich blogów cellulitowo.pl W 100% o cellulicie i walce z nim oraz z efektami tej walki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za linka, na pewno zajrzę :) To prawda, całkiem nigdy go niestety nie wyeliminujemy. Możemy jedynie zmniejszyć jego widoczność czego wszystkim życzę :)

      Usuń
  2. Na cellulit polecam pić dużo wody ale przede wszystkim ćwiczyć. tylko to mi pomogło go zwalczyć do zera :)

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo ciekawy post kochana

    obserwuję i pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja stosuję czarną serię z Ziaji i pomaga, ale co zrobić skoro ćwiczyć się o ej porze roku nie chce:) a i podjeść się lubi:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda :) Wtedy trzeba wspomagać się różnymi kosmetykami, peelingami i masażami :)

      Usuń
  5. Z niecierpliwością czekam na post o walce ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem bardzo ciekawa tego wpisu o walce z cellulitem..
    Ja mam dodatkowo popękane naczynka na udach ;/
    Zdecydowanie nogi to mój największy problem "urodowy "

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mając problemy z pękającymi naczynkami niestety często odradza się zabiegi antycellulitowe typu maaż bańką chińską lub masaż próżniowy. W takich wypadkach najlepiej działałby ruch i sport :)

      Usuń

Dziękuję za każdy komentarz! Na wszystkie staram się odpisywać i zaglądać na Wasze blogi.
Buziaki! :*